Maj to sezon na szparagi, trwa on krótko – około 2-3 tygodni (nie maj a sezon szparagowy :) więc należy z niego korzystać. Powszechnie znanymi w Polsce odmianami szparagów są białe i zielone. Białe są nieco twardsze od zielonych, koniecznie należy je przed przyrządzeniem obrać i gotują się nieco dłużej. Zielone z kolei wystarczy wypłukać, odłamać im końcówki i ugotować. Czas gotowania szparagów białych to około 15 minut, zielonych 10 minut. Szparagi gotujemy w pozycji pionowej w osolonej i posłodzonej wodzie. Wody powinno być tyle, by zanurzone w niej były jedynie łodygi. Główki szparagów są tak delikatne, że ugotują się w powstającej parze.

Dzisiaj szparagi w mojej ulubionej wersji z jajkiem w koszulce i odrobiną sosu holenderskiego. Przepis jest dosyć pracochłonny i może się wydawać trudny do zrobienia dla początkujących, ale pamiętajmy, że ja też kiedyś byłam początkująca. Do dzisiaj uważam, że nie robię idealnych jajek w koszulce, ale najważniejszy jest smak a nie dążenie do perfekcji!

Składniki (na 2 porcje):

pęczek zielonych szparagów
2 jajka
szczypta soli i cukru
2 łyżki octu winnego

sos holenderski:
2 żółtka
50 g masła
1,5 łyżki cytryny
sól

Przygotowanie:

Szparagi dokładnie myjemy i odłamujemy im zdrewniałe końcówki. Najlepiej schwycić szparaga przy końcu i próbować złamać, wówczas końcówka sama złamie się w tym miejscu, w którym powinna. Szparagi przed gotowaniem związujemy w pęczek bawełnianą, białą, grubą nicią. W wysokim garnku zagotowujemy osoloną i posłodzoną wodę. Wstawiamy szparagi (tak, by główki znajdowały się nad powierzchnią wody) i gotujemy około 8 minut.
Sos holenderski: Masło topimy i nie studzimy, powinno być gorące. W garnku zagotowujemy trochę wody. Na garnku ustawiamy żaroodporną miskę, w której będziemy robić sos na parze. Żółtka o temperaturze pokojowej ubijamy na parze z sokiem z cytryny, odrobiną soli i ewentualnie pieprzem. Gdy zaczną gęstnieć, stopniowo dolewamy masło, nie przestając ani na chwile ubijać sosu. Mieszamy do momentu, aż uzyskany sos będzie aksamitnie gładki i puszysty.
Jajka w koszulce: Aby było nam łatwiej zrobić jajka w koszulce, dosłownie na około 20 sekund możemy zanurzyć je w skorupkach we wrzątku. W szerokim garnku zagotowujemy wodę (maksymalnie nalewamy ją do połowy wysokości garnka). Dodajemy do niej dwie łyżki octu winnego. Gdy woda zacznie wrzeć, zmniejszamy gaz tak, by prawie nie bulgotała. Delikatnie, uważając, by żółtko się nie rozpłynęło wbijamy jajko do miseczki (tak samo postępujemy z drugim, w innej miseczce). Łopatką wytwarzamy na powierzchni wody wir i delikatnie, zbliżając miseczkę z jajkiem jak najbliżej powierzchni wody wlewamy jajko. W razie potrzeby łyżką cedzakową zagarniamy białko na żółtko. Gotujemy około 3 minut po czym wyciągamy je z wody. Jajka możemy gotować jednocześnie lub jedno po drugim. Na początek lepiej spróbować jedno po drugim.
Na talerze wykładamy ciepłe szparagi, na nich układamy po jednym jajku w koszulce. Całość polewamy sosem holenderskim.

Smacznego!