Jeżeli tak jak ja kupujecie bób niemal w przemysłowych ilościach, to polecam przygotować taką oto pastę z bobu – bogatą w białko, niskokaloryczną o orientalnym aromacie kuminu i kurkumy. Pasta z bobu z powodzeniem może zastąpić wędlinę do pieczywa. Do tego malinowy pomidor… i mamy niebo w gębie :)

Przepis powstał przy okazji testu silikonowego cedzaka marki Galicja dla Twojego domu. Wymiary durszlaka (średnica 20,5 cm; wysokość rozłożonego 9,5 cm) są w zupełności wystarczające do odcedzenia kilograma bobu czy kalafiora. Jest na tyle elastyczny, że łatwo go złożyć i na tyle sztywny, że podczas odcedzania, nie „załamuje się”. Jego wymiary umożliwiają także bezproblemowe osadzenie go na garnku, by zawartość nadal odciekała, gdy potrzebujemy skorzystać ze zlewu. Durszlak posiada szerokie, sztywne uchwyty umożliwiające łatwe przenoszenie go wraz z całą zawartością. Silikon, z którego został wykonany odporny jest na temperatury w przedziale od – 40OC do + 230OC.
Myje się go z łatwością, przeznaczony jest również do mycia w zmywarkach. Niewielka wysokość po złożeniu (2 cm) umożliwia przechowywanie go np. w szufladzie. Dla mnie jest to dosyć istotne, ponieważ mam małą kuchnię i ze względu na moją pasję, mało już miejsca na cokolwiek :)
Mankamentem, ale do przeżycia jest to, że cedzak posiada dziurki wyłącznie na dnie (pewnie ze względu na to, że jest składany, więc coś za coś). Owszem, woda dobrze spływa i nie zostaje na dnie, ale odcedzana zawartość dłużej wysycha. Cedzak można nabyć w sklepie internetowym www.sklepgalicja.pl w czterech wybranych kolorach: żółtym, pomarańczowym, zielonym i czerwonym.

 

Przejdźmy do przepisu na pastę z bobu z suszonymi pomidorami, kuminem i kurkumą.

Składniki (całość około 540 kcal):

500 g bobu
5 suszonych pomidorów z zalewy olejowej
łyżeczka sproszkowanego kuminu (kminu rzymskiego)
pół łyżeczki kurkumy
pół łyżeczki chili w proszku
1,5 – 2 łyżki sosu sojowego
1 łyżeczka oleju z prażonych ziaren sezamu

Przygotowanie:

Bób gotujemy około 10 minut licząc od ponownego zagotowania wody po wrzuceniu bobu. Około 3 minuty przed końcem gotowania dodajemy 2 łyżeczki soli. Odcedzamy, przelewamy zimną wodą, po czym obieramy bób ze skórek. Obrane ziarenka bobu wrzucamy do miksera wraz z drobniej pokrojonymi suszonymi pomidorami. Miksujemy na gładką masę, dodając do niej w miarę potrzeb trochę przegotowanej wody (zamiast niej można dodać oliwę). Gdy uzyskamy konsystencję o jaką nam chodziło doprawiamy do smaku sosem sojowym, kuminem, kurkumą, olejem sezamowym i chili. Podajemy ze świeżymi pomidorami krajowymi.

Smacznego!