Dzisiaj prosty przepis na szybki i zimny deser, który z powodzeniem może zastąpić lody. Na ogół mam w zamrażalniku duże pudełko lodów, ale czasem się skończą. I właśnie wtedy, jak na złość, nachodzi mnie ochota na lody. Owszem mogę się przejść do osiedlowego sklepiku, ale przeważnie mają tam tylko lody na patyku i w wafelku, a zdecydowanie wolę sama skomponować smak swoich lodów – dodać trochę kawy czy jakieś owoce. Dlatego ratują mnie à la lody bananowe. Wystarczy obrać banany ze skóry, pokroić na kawałki i zamrozić, a później na tej bazie możemy wyczarować pyszności. Pomysł na ten deser zaczerpnęłam z bloga Panna Anna Biega aczkolwiek trochę go urozmaiciłam borówkami :)

Do przygotowania jednej porcji lodów potrzebujemy:

- 2 obrane i pokrojone, następnie podmrożone banany (jeżeli macie mocny blender możecie mrozić je kilka godzin, jeżeli ręczny lub słabszy, mroźcie przez około pół do godziny)
- garść jagód lub borówek amerykańskich (mogą być też inne owoce, ale te zawierające dużo wody przeistoczą lody w pyszny koktajl)
- opcjonalnie 1 łyżka mleka krowiego lub dowolnego roślinnego (lody wówczas będą rzadsze, bardziej koktajlowe)

Przygotowanie:

Do blendera wkładamy podmrożone banany, borówki i mleko i całość miksujemy na gładko. Lody możecie posypać borówkami, prażonymi płatkami migdałów lub czym tam sobie zażyczycie :)

Smacznego!