Jakiś czas temu dostałam od firmy Ahmad Tea przesyłkę z herbatami oraz zaproszeniem do udziału w konkursie. Konkurs polega na przygotowaniu ciekawego przepisu na rozgrzewającą herbatę, przygotowaną na bazie którejś z herbat, które otrzymałam w prezencie. Jest mi niezmiernie miło, tym bardziej, że to było z zaskoczenia. W zasadzie nie biorę udziału w konkursach, nie gram na loterii ani nie wysyłam totka, bo zwyczajnie nie mam do tego ręki (żeby nie powiedzieć szczęścia, ale jak ktoś nie gra to nie wygra, nieprawdaż?), ale postanowiłam zmierzyć się z losem :)

Wracając do tematu, ciesze się, że firma Ahmad Tea zauważyła mojego bloga, zwłaszcza, że na co dzień pijemy herbaty tej właśnie firmy. W prezencie dostałam następujące mieszanki herbat:  czarną herbatę z nutą cynamonu (Cinnamon Haze), czarną herbatę z nutą kardamonu (Cardamon Tea) oraz mieszankę z imbirem, trawą cytrynową, jabłkiem, cytryną i białym Hibiskusem (Lemon & Ginger). Mnie najbardziej do gustu przypadła ta z imbirem i trawą cytrynową, najpewniej dlatego, że jesienią i zimą właśnie imbirem i cytryną „przyprawiam” herbatę. Ta mieszanka jest po prostu przepyszna… i w związku z tym pojawił się pewien problem – jak dosmaczyć herbatę, która jest dobra sama w sobie? Ale dałam radę, tak myślę – efekty możecie ocenić sami. Herbatę wzbogaciłam skórką pomarańczową, sokiem z pomarańczy, goździkami i oczywiście miodem. Wyszło aromatycznie, rozgrzewająco i tak, że zamarzył mi się dom z kominkiem :)

Składniki (na 2 szklanki o pojemności ok. 250 ml):

2 torebki herbaty Lemon & Ginger Ahmad Tea
1 duża pomarańcza, sparzona wrzątkiem
12 goździków
3-4 łyżeczki miodu o delikatnym smaku; np. akacjowego lub wielokwiatowego
2 laski cynamonu

Przygotowanie:

Przygotowujemy sobie dzbanek do herbaty. Z torebek odrywamy sznureczki, przekładamy do dzbanka.

Pomarańczę (sparzoną!) kroimy w poprzek na pół. Z jednej połówki ostrym nożykiem odkrawamy skórkę, od której odkrawamy albedo (białą materię znajdującą się pod skórką). Skórkę kroimy w cienkie paseczki, a z obranej połówki wyciskamy sok. 4-6 paseczków skórki zostawiamy do dekoracji

Drugą połówkę kroimy na 6 plasterków (ze skórką) – 4 wrzucimy do dzbanka, 2 pozostaną do dekoracji w szklankach.

Herbatę w dzbanku zalewamy wrzątkiem (około 500 ml), dodajemy 4 plastry pomarańczy, goździki i paseczki pomarańczowej skórki (oprócz tych zostawionych do dekoracji). Po około 6 minutach wyciągamy torebki herbaty i do dzbanka wciskamy sok z pomarańczy. Tuż przed samym podaniem dodajemy miód (jeżeli herbata jest dla Was za mało słodka dodajcie go więcej).

Do szklanek wkładamy po plastrze pomarańczy, po 2-3 paseczki skórki i po lasce cynamonu. Wlewamy herbatę i …. delektujemy się marząc o domu z kominkiem ;)

Na zdrowie!